מהי נכות כללית?

בחירת עורך דין זה לא משחק! ההמלצה שלנו –
עו"ד הראל יטיב!

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 

כדי לא להישאר לבד בוועדת החלטות לגבי הזוכיות הרפואיות פונים לעו"ד הראל יטיב
השאירו פרטים וקבלו הצאת מחיר שלא תוכלו לסרב

קצבת נכות כללית
קצבת נכות כללית

קצבת נכות כללית היא קצבה ממשלתית המעוגנת בחוק הישראלי, אשר מטרתה היא לסייע לתושבי המדינה אשר איבדו את כושר עבודתם כתוצאה מתאונה או ממחלה קשה, וזאת על ידי העברת סכום כספי מדי חודש לרשותו של הנפגע.

מטבע הדברים, התמודדות עם נכות, בין אם פיזית, שכלית או נפשית, היא משימה לא פשוטה, אשר מציבה בפני האדם מכשולים רבים ומגוונים. אחד מאותם המכשולים הוא הצורך להתמודד עם הפגיעה הניכרת בהכנסה החודשית, כתוצאה מחוסר היכולת להמשיך ולעבוד, באופן זמני או קבוע.

סתימת מקור פרנסתו העיקרי של האדם, אשר עלולה לדרדרו לחיי עוני ודלות, היא אירוע לא קל, ומדינת ישראל, בדומה למדינות מודרניות אחרות ברחבי העולם, רואה זאת מחובתה לסייע לכל אזרח להתמודד עם מצב זה, באמצעות הסיוע הכלכלי הניתן במסגרת קצבת הנכות הכללית.

מי זכאי לקבלת קצבת נכות כללית?

חוק הביטוח הלאומי קובע, כי כל תושב מדינת ישראל, מגיל 18 ועד לגיל היציאה לפנסיה, זכאי באופן אוטומטי לקבלת קצבת נכות כללית, החוק מגדיר, כי על מנת להיות זכאי לקבלת קצבת נכות כללית, על האדם להיכלל בלפחות אחת מהקטגוריות הבאות:

  • מי שאיבד את כושר עבודתו ברמה של לפחות 50%, וזאת כתוצאה ישירה מנכותו. נכות זו יכולה להיות בעלת סממנים פיזיים, נפשיים או שכליים, וכל עוד הוכח כי נכות זו גוררת במישרין פגיעה בכושר עבודתו של הנפגע, כאמור לעיל.
  • מי שכתוצאה ישירה מנכותו אינו מועסק בעבודה כלשהיא.
  • מי שהכנסתו מעבודה פחותה מ-60% מהשכר הממוצע במשק, עקב נכותו, וזאת כל עוד היה זכאי לקבלת קצבת נכות במהלך 60 החודשים שבטווח התאריכים 1.8.2002 – 31.7.2009, או שנקבעה לו נכות רפואית ברמה חמורה, בהתאם לנהלי הביטוח הלאומי.
  • מי שהכנסתו מעבודה פחותה מ-45% מהשכר הממוצע במשק, עקב נכותו, וזאת כל עוד לא היה זכאי לקבלת קצבת נכות במהלך 60 החודשים שבטווח התאריכים 1.8.2002 – 31.7.2009.
  • עקרת בית, אשר בעלה מבוטח בביטוח זקנה, ואיבדה את כושר תפקודה ברמה של לפחות 50%.

הנוהל לקבלת קצבת נכות כללית

על מנת לממש את זכאותו לקבלת קצבת נכות כללית, התושב נדרש בראש ובראשונה להגיש פנייה מסודרת ורשמית, וזאת לסניף הביטוח הלאומי הסמוך למקום מגוריו. את טופס הפנייה, המכונה "טופס תביעה לקבלת קצבת נכות כללית", ניתן להגיש באמצעות הדואר, הפקס, או באופן אישי.

יחד עם טופס התביעה, המבקש נדרש לצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים, המעידים אודות מצבו הרפואי, ומוכיחים כי הוא עומד בקריטריונים לקבלת הקצבה. כמו כן, יש באפשרותו של המבקש לצרף כל מסמך אשר מעיד על זכאותו לקבלת הקצבה. בנוסף, המבקש נדרש לצרף פרטים אודות מקום עבודתו הנוכחי, במידה והינו מועסק, וכן את פרטי חשבון הבנק שלו, אליו יועבר סכום הקצבה במידה ותאושר.

מהו סכום הקצבה ומהו תוקפה?

שיעורה המלא של קצבת הנכות עומד על סכום של 2,342 ₪ לחודש, כאשר סכום זה מוענק למי שאחוז נכותו מוגדר כ-100%. במידה ולאדם הוגדרו אחוזי נכות נמוכים יותר, סכום הקצבה יחושב בהתאם לאחוזי הנכות. כך לדוגמא, אדם שהוגדרו לו אחוזי נכות של 60%, יהא זכאי לקצבה חודשית בסכום של 1405.2 ₪ בלבד.

החוק מגדיר, כי קצבת נכות כללית תשולם לאדם רק כעבור 90 יום מהתרחשות התאונה/מחלה, אשר הובילה במישרין לנכותו. לאחר מכן, הקצבה תישאר בתוקף עד הגיעו לגיל הפנסיה, או עד לתום תקופת נכותו של האדם, כפי שנקבעה על ידי הוועדה הרפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי.

ראו גם:

חוות דעת רפואית – מתי צריך?

כדי לא להישאר לבד בוועדת החלטות לגבי הזוכיות הרפואיות פונים לעו"ד הראל יטיב!
השאירו פרטים וקבלו הצאת מחיר שלא תוכלו לסרב

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!