האם ביטוח לאומי משלם לאזרחים על אובדן כושר עבודה?

בחירת עורך דין זה לא משחק! ההמלצה שלנו –
עו"ד הראל יטיב!

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 

כדי לא להישאר לבד בוועדת החלטות לגבי הזוכיות הרפואיות פונים לעו"ד הראל יטיב
השאירו פרטים וקבלו הצאת מחיר שלא תוכלו לסרב

אובדן כושר עבודה מתאר מצב בו אדם איבד את היכולת לעבוד ועקב כך להתפרנס. אובדן כושר עבודה יכול להיות זמני או קבוע והואהאם ביטוח לאומי משלם לאזרחים על אובדן כושר עבודה? יכול להתרחש עקב מחלה קשה, תאונה או בעקבות שילוב של מספר בעיות רפואיות. אנשים אשר מאבדים את היכולת לעבוד, ברוב המקרים מוצאים את עצמם ללא מקור הכנסה ומבלי יכולת להתקיים.

בכדי למנוע מצב שבו אזרחי ישראל לא יוכלו להתקיים עקב אובדן כושר עבודה, כל העובדים במדינת ישראל מבוטחים על ידי המוסד לביטוח לאומי בביטוח אובדן כושר עבודה, וגם, אנשים רבים דואגים לרכוש פוליסות פרטיות.

מהו אובדן כושר עבודה?

כאשר אדם נפצע או כאשר הוא חולה במספר בעיות רפואיות שיחדיו מתגבשות לכך שהוא לא יכול לעבוד יותר, הוא מאבד את היכולת שלו לעבוד ולפרנס את עצמו ובמקרים מסוימים ישנם אנשים נוספים התלויים בהכנסה שלו והוא לא יכול לפרנס גם אותם. אובדן כושר עבודה יכול להתקיים למשך תקופה קצרה, ארוכה או באופן מוחלט וכן, אובדן כושר העבודה יכול להיות חלקי או מלא.

יש כמה סוגים של אובדן כושר עבודה

כפי שכבר ציינו לעיל, ישנם מספר סוגים של אובדן כושר עבודה:

  • אובדן כושר עבודה זמני:  אובדן כושר עבודה זמני למעשה תחום בזמן, כלומר, ישנה תקופה מסוימת בה האדם אינו יכול לעבוד יותר, תקופה זו בדרך כלל תארך כ-3 חודשים. לאחר סיום התקופה, בה האדם איבד את היכולת שלו לעבוד, הוא יוכל להשתקם ולחזור לשוק העבודה.
  • אובדן כושר עבודה מוחלט: בסוג זה של אובדן כושר עבודה הפגיעה שיש לאדם ביכולת ההשתכרות שלו היא חמורה יותר והיא צריכה להיות מעל ל-75% באופן זמני או לצמיתות.
  • אובדן כושר עבודה חלקי: אובדן כושר עבודה חלקי הוא במקרים בהם האדם הנפגע אינו יכול יותר לעבוד במקצוע שלו ועקב התאונה או המחלה היכולת שלו להשתכר נפגעה ב-25%-74%.

לעיתים אדם יוכל להיות מוכר כסובל מאובדן כושר עבודה מלא ואם המצב שלו ישתפר עם הזמן, הוא יוכל להיות מוכר כמי שסובל מאובדן כושר עבודה חלקי. כאשר לאדם מוכר אובדן כושר עבודה חלקי, הוא יכול להמשיך לעבוד במקצוע שלו אך בפחות שעות או שהוא ימצא עבודה אחרת לגמרי מהמקצוע שלו.

אילו זכויות מטעם המוסד לביטוח לאומי מגיעות למי שאיבד את הכושר לעבוד?

ישנם מספר סוגים הנכללים בכיסוי שמעניק המוסד לביטוח לאומי:

אובדן כושר עבודה עקב תאונה – במקרה בו האדם איבד את הכושר לעבודה בעקבות תאונה בבית או בעקבות תאונת דרכים, הוא יוכל לקבל פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי במשך 90 ימים מהיום שבו קרתה התאונה. קצבה זו היא ״דמי תאונה״ ויש שני תנאים לקבלתה:

  1. היכולת לעבוד – מי שעובד צריך לא להיות יכול לעבוד בעבודה שלו וגם לא בעבודה אחרת, מי שלא עובד, יקבל את דמי התאונה אם הוא מאושפז בבית חולים או שהוא מרותק לביתו.
  2. בדיקה רפואית אחרי התאונה – בכדי לקבל את דמי התאונה יש להיבדק על ידי רופא בתוך 72 שעות מקרות התאונה ועדיף כמה שיותר סמוך לקרות התאונה.

אובדן כושר עבודה עקב תאונת עבודה – במקרה תאונת עבודה, כאשר התאונה קרתה במסגרת העבודה של האדם, האדם יכול להיות זכאי לפיצוי במשך 90 יום מקרות תאונת העבודה, זה נקרא דמי פגיעה. במקרים מסוימים תהיה גם זכאות לגמלת נכות מעבודה אשר משולמת כמענק חד פעמי או כקצבה חודשית (זאת לפי ההחלטה של הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי).

נכות כללית – קצבת נכות כללית מוענקת לאנשים אשר איבדו את היכולת שלהם להשתכר לצמיתות, שכושר העבודה שלהם ירד ב-50% או שההכנסה שלהם ירדה ב-40% כאשר מדובר באובדן כושר עבודה שהוא רק זמני.

כיצד מגישים תביעה למוסד לביטוח לאומי?

כאשר מגישים תביעה למוסד לביטוח לאומי יש לכלול באופן מסודר את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים למקרה ושיתמכו בטענתכם לכך שמתקיים במקרה שלכם אובדן כושר עבודה. בנוסף למסמכים הרלוונטיים יש למלא את הטופס המתאים לכך, ניתן להוריד מהאתר של המוסד לביטוח לאומי. מומלץ להגיש תביעה מסודרת עם פרטים נכונים ומדויקים בכדי להימנע ממצב בו התביעה מוחזרת אליכם לשם תיקונים, זה רק יגרום לעיכובים לא רצויים.

האם ביטוח לאומי משלם לאזרחים על אובדן כושר עבודה?

כדי לא להישאר לבד בוועדת החלטות לגבי הזוכיות הרפואיות פונים לעו"ד הראל יטיב!
השאירו פרטים וקבלו הצאת מחיר שלא תוכלו לסרב

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!