האם לחולי אלצהיימר ודמנציה מגיעים קצבאות אובדן כושר עבודה?

בחירת עורך דין זה לא משחק! ההמלצה שלנו –
עו"ד הראל יטיב!

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 

כדי לא להישאר לבד בוועדת החלטות לגבי הזוכיות הרפואיות פונים לעו"ד הראל יטיב
השאירו פרטים וקבלו הצאת מחיר שלא תוכלו לסרב

חולי אלצהיימר ודמנציה עשויים להיות זכאים לגמלאות ולקצבאות שונות, לא רק כתלות מהמצב התפקודי או קוגניטיבי אלא גם כתלותהאם לחולי אלצהיימר ודמנציה מגיעים קצבאות אובדן כושר עבודה? בגיל ובמבחני הכנסות. למשל, במידה ומדובר בקשישים, בני גיל הזהב, הם יקבלו גמלת סיעוד, כך במקרים שבהם הם זקוקים להשגחה או לסיוע בביצוע פעולות שונות או כאשר נמצא כי כושרם המנטלי עלול להעמיד אותם בסכנה. גמלת סיעוד מטעם ביטוח לאומי תינתן להם בין היתר על סמך מבחן הכנסות. אך חשוב לא פחות לדעת מה קורה כאשר מדובר בחולה דמנציה או אלצהיימר שעדיין נמצא בגיל העבודה או שנהג לעבוד עד שהמחלה מנעה זאת ממנו.

נכות כללית ושירותים מיוחדים

נתחיל עם מעט רקע כללי לגבי הקצבאות המשולמות לחולי דמנציה בגיל העבודה, החווים אובדן כושר בעבודה. במידה ואדם אובחן כבעל ירידה קוגניטיבית, דמנציה, אלצהיימר וכדומה, חשוב לדעת אילו זכויות לתבוע אל מול המוסד לביטוח לאומי משום שגמלת סיעוד לא משולמת מתחת לגיל פרישה מעבודה. במידה ומדובר באדם עובד שנאלץ להפסיק לעבוד בצורה מלאה או חלקית עקב המחלה, ניתן לתבוע סוגים שונים של קצבאות. הקצבה העיקרית נקראת קצבת נכות כללית. קצבה נוספת שיכולה לבוא בחשבון נקראת קצבה לשירותים מיוחדים. הקצבאות הללו ישולמו לאחר הגשת תביעה המלווה במסמכים רפואיים מפורטים, לעיתים קבלת חוות דעת מקצועית מרופא וכן ובדיקה של וועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי.

המשמעות של ירידה בכושר עבודה

כל אדם שפונה לביטוח לאומי עם תביעה להכרה בנכות כללית צריך להיבדק על ידי גורמים רפואיים שיקבעו שני מדדים. מדד אחד הוא אחוזי נכות כללית ומדד שני הוא ירידה בכושר עבודה. חולי אלצהיימר או דמנציה, ממש כמו אנשים שסובלים מנכות גופנית נראית לעין (כגון שיתוק, למשל, או מחלקה נוירולוגית) יבדקו ויקבע האם חלה ירידה בכושר ההשתכרות.

אפשר בהחלט להגדיר את קצבת הנכות בתור קצבה שנועדה לפצות את החולים שאינם מסוגלים לעבור או שחלה ירידה מהותית ביכולתם לעבוד עקב מצב פיזיולוגי או נפשי או קוגניטיבי. ברגע שישנה ירידה בכושר ההשתכרות בהיקף של חמישים אחוזים או יותר בשילוב 60 אחוזי נכות רפואית או יותר, קיימת זכאות לקבל קצבת נכות כללית מביטוח לאומי.

קצבה נוספת לזכאים

מעבר לקצבת נכות כללית שנועדה לפצות את החולים שאינם מסוגלים להתפרנס כבעבר, ביטוח לאומי משלמים קצבאות נוספות במצבים נתונים. לדוגמא, קצבת שירותים מיוחדים נועדה לישראלים בגיל העבודה, שעקב מצב רפואי פיזיולוגי או קוגניטיבי עשויים לסכן את עצמם או אחרים. לדוגמא, חולה אלצהיימר שמבחינה פיזית יכול להכין לעצמו ארוחת צהרים עלול לגרום לשריפה בבית. במידה וישכח לכבות את הגז או שיבצע פעולה לא נכונה עקב בלבול, עלול לקרות אסון שיפגע בו או באחרים מסביבו או בקרבתו. אי לכך, נדרשת עזרה של מטפל או מטפלת, למניעת מצבים לא רצויים או מסוכנים.

קצבת השירותים המיוחדים משולמת באופן דיפרנציאלי, כלומר בהתאם לרמת התפקוד וסוג הסיוע או היקפו הנדרשים לחולה. ככלל, חולה אלצהיימר שזקוק להשגחה או ליווי של מטפלת בפעולות כגון רחצה, האכלה, התלבשות, בישול, ניידות וכדומה, יהיה זכאי לקצבה. היקף הקצבה נכון להיום נע בין כ-1400 ₪ לכ-5300 ₪. גובה הקצבה מחושב באחוזים והיא מתעדכנת מעת לעת. גובה קצבת נכות כללית נכון להיום עומד על כ-3300 ₪. חשוב לציין כי אם תהליך האישור מתארך, ניתן לפנות עם בקשה לקבלת הבטחת הכנסה (קצבה שמשולמת לבעלי הכנסות נמוכות, מתחת לרף מסוים).

האם לחולי אלצהיימר ודמנציה מגיעים קצבאות אובדן כושר עבודה?

כדי לא להישאר לבד בוועדת החלטות לגבי הזוכיות הרפואיות פונים לעו"ד הראל יטיב!
השאירו פרטים וקבלו הצאת מחיר שלא תוכלו לסרב

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!