נכות לצמיתות

בחירת עורך דין זה לא משחק! ההמלצה שלנו –
עו"ד הראל יטיב!

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 

כדי לא להישאר לבד בוועדת החלטות לגבי הזוכיות הרפואיות פונים לעו"ד הראל יטיב
השאירו פרטים וקבלו הצאת מחיר שלא תוכלו לסרב

המוסד לביטוח לאומי מעניק שני סוגי נכות – נכות זמנית ונכות לצמיתות. נכות לצמיתות, כלומר נכות קבועה, היא דרגת נכות אשׁרנכות לצמיתות האדם מקבל למשך כל זמן חייו. את דרגת הנכות קובעת הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי לפי המבחנים הקבועים בחוק.

במאמר זה נציין דברים שיש לדעת לגבי נכות לצמיתות. רוצים לדעת עוד על  נכות לצמיתות? המשיכו לקרוא וגלו עוד.

מהי ההגדרה של 'נכות לצמיתות'?

נכות לצמיתות היא דרגת נכות אשר נקבעת למבוטחים של המוסד לביטוח לאומי. את דרגת הנכות קובעת הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. דרגת נכות זו נמשכת למשך כל חייו של המטופל והוא אינו צריך לחדש אותה מעת לעת. אולם, לעיתים, ייתכן שהוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי תבקש לבדוק מחדש את מצבו של המבוטח. לכן, חשוב לציין, שלא מדובר בהבטחה עד לסוף חייו של המבוטח. בדרגת נכות לצמיתות נבחנת למעשה היכולת של המבוטח להשתכר, להתפרנס ולכלכל את עצמו או שמא איבד האדם את יכולתו להשתכר לעד. כמו כן, ישנן הטבות נוספות שאדם עם נכות לצמיתות זכאי לקבל.

מה תפקידה של הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי?

הוועדה של המוסד לביטוח לאומי מורכבת מרופאים מומחים בתחום הרפואי הנידון.

בתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה) תשט״ז-1965 מצוין: ״קביעת דרגת נכות על ידי ועדה:
(א) דרגת נכות של נפגע תיקבע על ידי ועדה; הועדה תהיה בהרכב של פוסק רפואי אחד, אך רשאי הרופא המוסמך לקבוע שהועדה תהיה בהרכב של מומחים בשני ענפי רפואה (להלן – הועדה).
(ב) המזכיר יזמן את הפוסק הרפואי, שיהיה חבר בועדה, בהתאם לתחום ההתמחות הרפואית, שקבע הרופא המוסמך בהתחשב באופי הפגיעה.״

לוועדה יש סמכות ל:״לצורך קביעת דרגת נכות רשאי רופא מוסמך, מיוזמתו או לפי דרישת הועדה – (1) לדרוש מן הנפגע לעמוד לבדיקה רפואית או אחרת ולהמציא תוצאות הבדיקות לוועדה;
(2) למנות יועצים רפואיים או אחרים אשר יגישו לרופא המוסמך או לוועדה, חוות דעתם על סמך בדיקות שבוצעו בנפגע או מסמכים רפואיים או אחרים שהובאו בפניהם.״

מי זכאי לנכות לצמיתות?

המבוטח יכול לקבל דרגת נכות לצמיתות על ידי הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. ההחלטה לגבי נכות לצמיתות תתקבל אם חברי הוועדה הרפואית מאמינים שמצבו של המטופל לא ישתנה בעתיד והינו קבוע.

נכות זמנית, לעומת זאת, היא נכות שמוקצבת בזמן, היא יכולה להיות קצובה לשלושה חודשים, חצי או שנה לכל היותר, לפי מה שהוועדה רואה לנכון ובהתאם לכללים הקבועים.

האם דרגת נכות לצמיתות היא קבועה או יכולה להשתנות?

כן, הוועדה של המוסד לביטוח לאומי יכולה להחליט לזמן את המבוטח ל-״בדיקה מחדש״. בדיון זה הוועדה יכולה לבקש לבחון מחדש את מצבו של המבוטח. לעיתים, הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי יכולה להחליט לבדוק מחדש את התיק של המבוטח ולבחון אם דרגת הנכות שלו השתנתה, האם חל שיפור במצבו והאם השתפרה היכולת שלו להשתכר. ישנם מקרים בהם המוסד לביטוח לאומי יקבע שהמבוטח, למרות הנכות שהוכרה לו, יכול לעבוד בסוג כזה או אחר של עבודות ולמצוא דרך להשתכר.

רשימת ליקויים רפואיים במוסד לביטוח לאומי

זוהי רשימה המסייעת לחברי הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי לקבוע את אחוזי הנכות של המבוטח. ברשימת הליקויים הרפואיים, לצד כל ליקוי ניתן למצוא את אחוזי הנכות שיש לקבוע למבוטח בגינו.

כאשר למבוטח יש יותר מליקוי אחד, יש לחשב את דרגת הנכות לפי חישוב משוקלל ולא לפי חישוב נורמלי של אחוזים, ניקח את המקרה הבא לדוגמה:

המבוטח זכאי ל-10% נכות בגין ליקוי ברגל ו-20% אחוזי נכות בגין ליקוי בגב. הדרך הנכונה לשקלל את אחוזי הנכות היא: 20% עבור הליקוי בגב (מחושב מתוך 100%) + 8% עבור הליקוי ברגל (מחושב מתוך 80%, כי לאחר שהופחתו ה-20% של הליקוי בגב נשארו 80%) = 28% נכות.

כיצד מגישים בקשה למוסד לביטוח לאומי?

ישנם טפסים שיש למלא וניתן להוריד מהאתר של המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, יהיה עליכם להציג מסמכים רפואיים אשר מוכיחים את טענותיכם. ההליך מול הועדה הרפואית עשוי להיות סבוך ויש לבוא אליו מוכנים היטב, לכן, מומלץ לפנות ליועץ מומחה בתחום אשר יוכל לסייע לכם כבר מתחילת התהליך ולוודא שהכל יסתדר ויעבור כפי שצריך ולוודא שתוכלו לממש את זכויותיכם במלואן.

אולי יעניין אותך גם:

בשעה טובה: מספטמבר 2021 חב' ביטוח חייבות להכריע בתביעות אובדן כושר עבודה

האם לחולי אלצהיימר ודמנציה מגיעים קצבאות אובדן כושר עבודה?

מומחה תעסוקתי

חוות דעת רפואית

נכות לצמיתות

כדי לא להישאר לבד בוועדת החלטות לגבי הזוכיות הרפואיות פונים לעו"ד הראל יטיב!
השאירו פרטים וקבלו הצאת מחיר שלא תוכלו לסרב

משרד עו״ד הראל יטיב

מומחים לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!